Shujšajte z nami
V telo je treba vnesti manj kalorij, kot jih porabimo za vsakodnevno delovanje. Pri indeksu telesne mase do 35 (običajna debelost) so za izgubo telesne teže najbolj primerni dieta, gibanje in zdrav način življenja.
Kako pozdraviti debelost?

V telo je treba vnesti manj kalorij, kot jih porabimo za vsakodnevno delovanje. Pri indeksu telesne mase do 35 (običajna debelost) so za izgubo telesne teže najbolj primerni dieta, gibanje in zdrav način življenja.
Seveda je to veliko težja naloga, kot se zdi na prvi pogled, in zlasti pri ekstremno hudi, bolezenski debelosti (ITM nad 40) je pogosto potrebno uporabiti druge metode.

Debelost je bolezen, bolnike z okvarjenim centrom za sitost je treba razumeti in jim pomagati podobno kot narkomanom ali alkoholikom. A se žal celo med zdravniki še vedno najdejo taki, ki menijo, da je debelost v glavi in bo izginila, če bodo le manj jedli in se več gibali.
V svetu se, tudi zaradi naraščajočih, že skoraj epidemičnih razsežnosti debelosti, vse bolj uveljavlja tako imenovana bariatrična, oziroma kirurgija debelosti, pri kateri s kirurškimi metodami dosežejo, da človek "odloži" več deset kilogramov odvečnega bremena.
Odvečni kilogrami zelo hitro za sabo potegnejo še kakšno spremljajočo bolezen, kot je npr. diabetes, povišan krvni pritisk, motnje dihanja, motnje spanja.
Bolezensko debelim ljudem se pomaga tako, da se jim z različnimi operacijami zmanjšaja velikost želodca in tako absorpcija (vsrkanje) hrane.
Bariatrični strokovnjaki vse bolj opozarjajo na to tudi na podlagi študije, objavljene leta 2003 v reviji The Lancet, ki je 13 let spremljala izgubljeno težo pacientov po vsem svetu in dokazala, da:
- Pri klasični metodi hujšanja dosega trajen uspeh le štiri odstotke bolezensko debelih bolnikov z okvarjenim centrom za sitost.
- Z bariatričnimi operacijami uspeh doseže več kot 70 odstotkov klientov, z operacijo pa se od njih poslovijo ali se vsaj znatno omilijo tudi sladkorna bolezen, visok tlak, povišan holesterol.
Ali ste primerni za operacijo?

Če je za vami že dolga pot boja z odvečnimi kilogrami, če ste poskusili že vrsto različnih diet, na koncu pa vedno ostali razočarani in celo s kakim novim kilogramom, je bariatrična kirurgija pomoč za vas.
Dolgoročne raziskave so pokazale, da je pri zdravljenju bolezenske debelosti uspešna le bariatrična kirurgija.
Bariatrična kirurgija je “pripomoček”, ki vam bo olajšal spremembo vaših prehranjevalnih navad, le-to pa vas bo pripeljalo do želenega rezultata – manjšega števila kilogramov in posledično dobrega počutja. Bariatrična kirurgija je prvi korak k vašemu novemu življenju.
Kriterij primernosti za bariatrično operacijo, ki ga je določila Mednarodna zveza bariatrične kirurgije (I.F.S.O.) je:
- ITM večji od 40,
- ITM večji od 35, zraven pa so prisotne tudi spremljajoče bolezni, ki resno ogrožajo življenje posameznika,
- v določenih primerih se operira tudi paciente z nižjim indeksom, če imajo druge bolezni, ki jih debelost še poslabša,
- priporočljiva starost za operacijo je med 18. in 65. letom, operira pa se tudi manj kot deset let stare bolnike, a je za to potreben poseben razlog.
Bariatrična operacija ni primerna za:
- nosečnice,
- osebe z duševnimi motnjami (shizofrenija, mejna osebnostna motnja, kronična depresija, kompulzivno prenajedanje, itd.),
- osebe, ki niso pripravljene spremeniti svojih življenjskih navad in slediti navodilom bariatrične ekipe.
Posvet in načrt zdravljenja

Bariatrična kirurgija ni le poseg v vaše telo, temveč poseg v vaše življenje. Strokovnjaki bariatrične ekipe vam s svojim znanjem in izkušnjami pomagajo ne le pred samo operacijo, temveč vam svetujejo tudi po njej. S svojim bogatim znanjem so vam na voljo za vprašanja tako glede same operacije, kot tudi glede prehrane, nasvetov glede vašega počutja, gibanja in ostalih sprememb.
Na pregledu v specialistični kirurški ambulanti vas bariatrični kirurg seznani s postopkom in možnimi vrstami bariatričnih operacij ter protokolom, ki sledi operativnemu posegu. Predstavijo vam tudi tveganja, stranske učinke in prednosti posamezne vrste operacije. Specialist se z bolnikom natančno pogovori o njegovih težavah, prejšnjih boleznih, boleznih, ki se pogosteje pojavljajo v njegovi družini, o bolnikovih razvadah in seveda naravi dela, ki ga opravlja v poklicnem življenju.
Zatem pregleda izvide vseh potrebnih preiskav (gastroskopija, endokrinog, psiholog). Na koncu kirurg določi diagnozo oziroma diagnoze bolezni ter bolniku razloži in mu predlaga zdravljenje oziroma indicira vrsto bariatrične operacije.